Usługi księgowe dla firm

1. Usługi księgowe dla działalności gospodarczej

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności, jest zobowiązany do prowadzenia księgowości. Już na etapie ubiegania się o rejestrację firmy należy zdecydować, jaka forma księgowości będzie miała miejsce. Jakie są formy prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku indywidualnego przedsiębiorcy i czy może on sam prowadzić własną księgowość?

W przypadku indywidualnych przedsiębiorców najczęściej wybieraną formą księgowości jest księgowość uproszczona, zwana też księgowością małą. Uproszczone formy księgowości to:

  • jednolity system podatkowy (ryczałt),
  • księga przychodów i rozchodów (KPiR).

Jaka jest różnica między tymi dwoma formami księgowości?

Jednolity system podatkowy jest formą uproszczonej księgowości, która polega na rozliczaniu wszystkich dochodów firmy. Tym samym przedsiębiorca płaci podatek od dochodu, bez możliwości odliczenia kosztów jego uzyskania. Decydując się na tę formę rozliczeń, trzeba mieć na uwadze limity dochodów, do jakich ta forma płatności obowiązuje (obecnie jest to 2 mln euro).

Wybierając księgę przychodów i rozchodów jako uproszczoną formę księgowości należy pamiętać o regularnym ewidencjonowaniu wszystkich sprzedaży i wydatków firmy. W przeciwieństwie do podatku jednolitego, koszty niepodlegające opodatkowaniu można odliczyć  przy prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów.

Przy ubieganiu się o rejestrację indywidualnego przedsiębiorcy konieczne jest podanie informacji o formie prowadzenia księgowości. Przedsiębiorca jest jednak zobowiązany nie tylko do wyboru formy prowadzenia księgowości. Jest również zobowiązany do prowadzenia ewidencji: VAT (jeżeli jest czynnym podatnikiem VAT), wyposażenia biura (tylko przedmioty o wartości powyżej 1,5 tys. zł), środków trwałych (dotyczy to zakupów, których wartość przekraczała 3,5 tys. zł), przebiegu pojazdu (tylko w przypadku, gdy przedsiębiorca używa samochodu osobowego do celów służbowych).

2. Obsługa księgowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie ma obowiązku rejestracji jako płatnik VAT, jeżeli jej roczny obrót nie przekracza progu 200 000 zł.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zobowiązana do prowadzenia pełnej księgowości lub, jak to się jeszcze nazywa - ksiąg rachunkowych. W praktyce oznacza to ewidencjonowanie każdej wydanej w firmie złotówki.

Po zakończeniu roku podatkowego każda spółka jest zobowiązana do złożenia sprawozdania finansowego w sądzie rejestrowym i urzędzie skarbowym.

Sprawozdania roczne obejmują:

  • Bilans przedstawiający stan aktywów i pasywów firmy,
  • Rachunek zysków i strat, tj. wszystkie transakcje finansowe dokonane przez spółkę w ciągu roku sprawozdawczego,
  • Dodatkowe informacje, tj. coś, czego nie było w innych raportach.

Członkowie Zarządu firmy odpowiadają za zarządzanie spółką z ograniczoną odpowiedzialnością.

Innym ważnym aspektem prawnym jest to, że firma musi dokonywać płatności wyłącznie pieniędzmi firmy. Kontrola kosztów odbywa się poprzez tworzenie raportów kasowych, które pokazują aktualny stan gotówki w firmie. W przypadku problemów z płynnością finansową w firmie istnieje możliwość pomocy firmie pieniędzmi założyciela w ramach umowy pożyczki. Te i inne wymagania zachęcają przedsiębiorców do powierzenia swoich finansów firmom księgowym, które obsługują pełną księgowość.

Aby uzyskać więcej informacji na temat rejestracji do usług księgowych, skontaktuj się z nami.