Rejestracja firmy w Polsce

Obecnie wśród obcokrajowców, którzy chcą otworzyć swoją firmę w Polsce, istnieją dwa najpopularniejsze rodzaje rejestracji firm w Polsce. Pierwsza to działalność gospodarcza (jednoosobowa działalność gospodarcza lub po prostu - działalność), a druga to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub po prostu spółka).

1. Działalność gospodarcza jest najprostszą formą prowadzenia biznesu, odpowiednią dla małych firm (analog prywatnego przedsiębiorcy). Przedsiębiorca nie musi posiadać kapitału zakładowego i może prowadzić uproszczoną księgowość (w razie jeśli jego roczny przychód nie przekracza 2 mln euro).

Działalność gospodarczą w Polsce mogą zarejestrować:

  • Obywatele Unii Europejskiej,
  • Obywatele państw trzecich, którzy posiadają odpowiedni dokument uprawniający do pobytu w Polsce (karta stałego pobytu, karta rezydenta długoterminowego UE, karta czasowego pobytu w celu nauki).

Polska Ustawa „O pomocy obywatelom Ukrainy” z dnia 12 marca 2022 r. wprowadziła kilka istotnych zmian dotyczących rejestracji działalności gospodarczej. Na podstawie tej ustawy obywatele Ukrainy mogą rejestrować działalność gospodarczą w formie prywatnego przedsiębiorcy na takich samych zasadach jak obywatele Polski. Warunkiem rejestracji działalności gospodarczej jest posiadanie numeru PESEL, a także podpisu elektronicznego EPUAP.

Główne rodzaje opodatkowania działalności gospodarczej:

  • Ogólna forma opodatkowania – zgodnie z którą przedsiębiorca ma stawkę podatkową w wysokości 17%, jeśli jego dochód w roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł i 32%, jeśli przekroczył.
  • Liniowa forma opodatkowania – stała stawka podatkowa w wysokości 19%, niezależnie od wysokości dochodu w roku kalendarzowym.
  • Ryczałt – stawka podatku zależy od rodzaju towarów i usług, które przedsiębiorca sprzedaje lub świadczy i wynosi od 2 do 17%.

2. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Założycielami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą być osoby fizyczne lub prawne, niezależnie od obywatelstwa i miejsca zamieszkania. Wspólnicy spółki odpowiadają za wyniki działalności tylko do wysokości swoich wkładów na kapitał zakładowy. Minimalny kapitał zakładowy spółki obecnie wynosi 5000 zł.

Do otwarcia firmy potrzebne są dane: nazwa, rodzaje prowadzonych działalności, adres rejestracji, dane osobowe wspólników, podpisy elektroniczne EPUAP wspólników.

Jeśli firma ma dwóch lub więcej wspólników, to nie ma wymogu odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne do ZUS za jej wspólników.

Jeśli jest tylko jeden wspólnik, to ma on obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne do ZUS za siebie od momentu rejestracji firmy.

Organem reprezentującym i prowadzącym sprawy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest Zarząd spółki. Zarząd spółki może składać się z jednej lub kilku osób. W skład Zarządu mogą wchodzić zarówno wspólnicy, jak i osoby trzecie niezwiązane z firmą. W przypadku sporów lub sporów sądowych członkowie Zarządu spółki mogą ponosić solidarną odpowiedzialność za wyniki działalności.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mają podwójną formę opodatkowania. Oznacza to, że spółka płaci podatek dochodowy przez cały rok, a założyciele odprowadzają odrębny podatek dochodowy z wypłaconych dywidendów w wysokości 19%. Wysokość podatku dochodowego  firmy zależy od wysokości przychodu firmy w roku kalendarzowym – jeśli nie przekroczył on 2 mln euro, to jest to 9%, a jeżeli przekroczył, to 19%.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są zobowiązane do prowadzenia pełnej formy księgowości.

Zaletą prowadzenia działalności gospodarczej w porównaniu ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością jest swoboda dysponowania środkami zarobionymi przez firmę na potrzeby przedsiębiorcy. Wadą prowadzenia działalności gospodarczej w porównaniu ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością jest pełna odpowiedzialność za wyniki działalności firmy majątkiem osobistym przedsiębiorcy.

Jeśli jesteś zainteresowany założeniem firmy w Polsce, skontaktuj się z nami.