Rejestracja pozwolenia na pracę
(Zezwolenie na pracę)

Zezwolenie na pracę jest dokumentem uprawniającym cudzoziemca do legalnej pracy w Polsce, pod warunkiem posiadania przez cudzoziemca legalnego pobytu.

Cudzoziemiec nie może wykonywać w Polsce pracy, choćby posiadał ważne zezwolenie na pracę, jeżeli przebywa na terytorium RP na podstawie:

  • wizy wydawane w celach turystycznych, pobytów ze względów humanitarnych, w związku z interesem państwa lub zobowiązaniami międzynarodowymi;
  • zezwolenie na pobyt czasowy wydane w związku z okolicznościami wymagającymi krótkotrwałego pobytu cudzoziemca na terytorium Polski.

W zezwoleniu określa się firmę powierzającą cudzoziemcowi wykonywanie pracy, a także stanowisko lub rodzaj pracy, którą cudzoziemiec ma wykonywać. Tym samym pracę uznaje się za legalną tylko wtedy, gdy cudzoziemiec wykonuje pracę określoną w zezwoleniu.

Oznacza to, że jeżeli cudzoziemiec musi wykonywać pracę na innych warunkach niż określone w zezwoleniu (w tym na innym stanowisku), pracodawca musi uzyskać nowe zezwolenie.

Zezwolenie jest ważne przez okres, na jaki zostało wydane. Okres ważności zezwolenia jest ostemplowany na dokumencie.

Zezwolenie na pracę jest wymagane w przypadku zatrudnienia zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i umowy cywilnoprawnej.

Podmiot powierzający pracę (pracodawca) występuje z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca.

Zezwolenie wydaje wojewoda (organ administracji polskiej) ze względu na miejsce zamieszkania pracodawcy.

Istnieją następujące rodzaje zezwoleń na pracę:

TYP A – jest rejestrowany w przypadku cudzoziemca, który będzie wykonywał pracę na terytorium Polski na podstawie umowy z osobą prawną, której siedziba lub miejsce zamieszkania, oddział lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje się na terytorium Polski.

TYP B – jest rejestrowany w przypadku cudzoziemca, który będzie wykonywał pracę polegającą na pełnieniu funkcji w zarządzie osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców lub będącej spółką kapitałową w organizacji lub w związku ze sprawami spółki komandytowej lub spółki komandytowej jako komplementariusza lub w związku z udzieleniem prokury na okres przekraczający łącznie 6 miesięcy, w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

TYP C – uzyskiwany w przypadku cudzoziemca, który będzie wykonywał pracę u pracodawcy zagranicznego i będzie delegowany na terytorium Polski na okres dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym do oddziału lub zakładu osoby zagranicznej lub powiązanego podmiotu.

TYP D – uzyskiwany w przypadku cudzoziemca, który będzie wykonywał pracę u pracodawcy zagranicznego, który nie posiada na terytorium Polski oddziału, zakładu lub innej formy zorganizowanej działalności i będzie delegowany na terytorium Polski w celu wykonywania usługi o charakterze czasowym i jednorazowym (usługa eksportowa).

TYP E – wydawany cudzoziemcowi, który będzie wykonywał pracę u pracodawcy zagranicznego i jest delegowany na terytorium Polski na okres dłuższy niż 30 dni w ciągu kolejnych 6 miesięcy w innym celu niż wskazany w typie B, C i D .

TYP S – uzyskiwany dla cudzoziemca, który będzie wykonywał pracę w zakresie działalności określonej w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. (tj. w zakresie działalności bezpośrednio związanej z rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem i rybołówstwem lub gastronomią i zakwaterowaniem).

Pracodawca zatrudniający cudzoziemca musi:

  • sprawdzić przed podjęciem pracy przez cudzoziemca czy posiada ważne zezwolenie na pobyt,
  • sporządzić kopię zezwolenia na pobyt i przechowywać tę kopię przez cały okres wykonywania pracy przez cudzoziemca,
  • zawrzeć pisemną umowę z cudzoziemcem na warunkach zawartych w zezwoleniu na pracę,
  • zapewnić cudzoziemcowi jej tłumaczenie na język zrozumiały dla cudzoziemca przed podpisaniem umowy,
  • dostarczyć cudzoziemcowi jeden egzemplarz zezwolenia na pracę w formie pisemnej,
  • poinformować cudzoziemca o czynnościach podjętych w związku z postępowaniem w sprawie wydania lub przedłużenia zezwolenia na pracę oraz decyzjach o wydaniu, odmowie wydania lub cofnięciu zezwolenia,
  • jeżeli cudzoziemiec nie podejmie pracy w ciągu 3 miesięcy od dnia wydania zezwolenia na pracę, przerywa pracę na dłużej niż 3 miesiące, kończy pracę wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności zezwolenia na pracę, pracodawca musi poinformować o tym fakcie urząd imigracyjny w ciągu 7 dni.

Uwaga! Pracodawca zatrudniający cudzoziemca na podstawie zezwolenia na pracę ma wobec niego takie same obowiązki jak wobec obywatela polskiego.

  • powiadomić zakład ubezpieczeń społecznych w ciągu 7 dni od dnia podjęcia pracy i opłacać miesięczne składki na ubezpieczenie społeczne w odpowiedniej wysokości,
  • obliczyć i wpłacić zaliczki na podatek dochodowy (sposób obliczenia podatku zależy od rezydencji podatkowej pracującego cudzoziemca),
  • przestrzegać przepisów Kodeksu pracy.

Aby uzyskać więcej informacji na temat procesu rejestracji Zezwolenia na pracę, skontaktuj się z nami.