Rejestracja orzeczeń medycyny pracy (Badanie lekarskie)

Pracodawca jako główna strona stosunków pracy ma szereg obowiązków związanych z ochroną zdrowia pracowników, a jednym z nich są obowiązkowe badania lekarskie.

Pracodawca jest zobowiązany skierować pracownika na badania wstępne, okresowe i kontrolne oraz pokryć ich koszty. Ostatni typ – badania kontrolne przeprowadzane są wyłącznie na wniosek pracownika. Za czas przejścia kontroli pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a dokument potwierdzający przejście kontroli dołącza się do jego akt osobowych.

Pracodawca ma obowiązek nie dopuścić do pracy pracownika, który nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na jego stanowisku. Brak tego dokumentu pociąga za sobą daleko idące konsekwencje, takie jak utrata prawa do wynagrodzenia pracownika, który odmawia poddania się badaniu z powodu zwolnienia z pracy. Jeśli pracodawca dopuścił pracownika do pracy bez badań lekarskich, to naruszył on przepisy bezpieczeństwa i może zostać ukarany grzywną.

Kodeks pracy Rzeczypospolitej Polskiej nakłada na pracownika obowiązek poddania się podstawowym, okresowym, kontrolnym i innym zalecanym badaniom lekarskim (art. 211 § 5 kp). Odmowa poddania się badaniu jest równoznaczna z naruszeniem podstawowych obowiązków pracownika, co może prowadzić do tak daleko idących konsekwencji jak rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia zgodnie z art. 52 § 2 Kodeksu pracy.

Jeśli są Państwo zainteresowani towarzyszeniem swoim pracownikom w przejściu badań lekarskich pod kątem prawidłowego sporządzenia ich dokumentów personalnych, prosimy o kontakt.